ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Готвач: Когато изяде тази високовъглехидратна бомба, на детето му се доспива, може да стане раздразнително, става неадекватно и не възприема информация
Автор: Екип Sofia24.bg 10:42 / 31.03.2025Коментари (2)749
©
Трябва да има по-голям контрол върху храненето на децата в училищните столове, детските градини и ясли. Има абсурдно изготвени менюта, абсолютно несъобразени с нуждите на децата. Това каза Антон Васев – готвач, ферментатор и родител с кауза, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

Заедно със свои съмишленици той започва инициатива за промяна на менютата в училищните столове и по-здравословно хранене на децата.

Мотивацията на Антон Васев идва с влизането на сина му в училище. "Веднъж се прибра вкъщи с филия, намазана с маргарин, а отгоре имаше една шунка, която приличаше на веднъж ядена. Тук има две нарушения на закона – употребата на маргарин и преработени меса. Дамата, която изготвяше менюто на децата, се мъчеше да ме убеди в някакви абсурдни неща. Каза, че използва маргарин, защото се маже по-лесно. Много хора по веригата би следвало да понесат отговорност – фирмата, която приготвя храната, контролните органи“, посочи той.

По думите му често в училищните столове обедното меню е с много високо съдържание на въглехидрати. И даде пример: рибена супа, картофи със сирене, кифличка с шоколад и филия хляб тип "Добруджа“. "Това са продукти с висок гликемичен индекс, което води до бързо покачване на кръвната захар. Като изяде тази високовъглехидратна бомба, на детето му се доспива, може да стане раздразнително, става неадекватно и не възприема информация“, обясни Васев.

Според него едно здравословно меню не може да бъде изготвено за 5 лева. Затова родителите трябва да са склонни да плащат малко по-висока цена, но да знаят, че децата им се хранят пълноценно.

Много важно е самите деца да бъдат приучени в семейна среда на здравословно хранене, а когато ядат нещо нездравословно, да знаят, че то е такова и да поставя границите си сами, допълни Антон Васев.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Този готвач в кое училище готви, та запишем децата там?
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Отказът от АЕЦ "Белене"
Отношенията София-Скопие
Кабинетът "Желязков"
89-годишна баба от "Редута" може да остане бездомна след имотна измама
Великден 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията