ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Галя Куманова: Избирайки питейна вода от чешмата, пестим голямо количество пластмаса
Автор: Живко Кръстев 14:14 / 30.05.2024Коментари (0)778
© Фокус
Избирайки питейна вода от чешмата, пестим голямо количество пластмаса. С всяка малка стъпка съдействаме по някакъв начин да намалим ефекта от климатичните промени, пред които неизбежно сме изправени. Това каза Галя Куманова – мениджър "Вътрешни комуникации“ в "Софийска вода“, в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Преди две години "Софийска вода“ стартира инициативата "Вода без опаковка“. Целта й е да насърчи заведенията и клиентите им да предлагат и поръчват чешмяна вода, каквато е практиката в много европейски столици и градове, обясни Куманова.

Тази идея съвпада с актуализирането на европейската директива за повишаване на информираността за питейната вода, промотирането й в заведенията и обществените места. Европейската директива стимулира потреблението на питейна вода за пиене дори в домовете. "Те са изчислили, че ако се повиши потреблението на питейна вода, годишно в Европа биха били спестени около 600 милиона евро от купуването на вода и от пластмасите“, поясни Галя Куманова.

Според изследване на ООН подобряването на качеството на питейната вода, нейният избор и намаляването на пластмасовите бутилки може да намали изцяло потреблението на пластмаса със 17%, допълни експертът.

Инициативата "Вода без опаковка“ стартира през 2022 г. "Още първата година с нас се свързаха около 40 заведения, много от тях с екологично мислене. Но не само ресторанти, а и магазинчета, които в горещите летни месеци не отказват вода на клиентите си. Тази инициатива има и социален ефект. Чешмите в София не са навсякъде, а човек трябва да има достъп до вода, особено в горещите месеци“, разказа Галя Куманова.

Анкета, проведена през април и май на сайта на "Софийска вода“, в която са се включили 12 000 човека, показва, че едва 24% от тях не биха поискали и поръчали чешмяна вода в заведение. Малко над 1% казват, че изпитват неудобство, а останалите биха отговорили, че биха си поискали и биха били щастливи, ако им предложат. "Това е и жест на гостоприемство, освен всичко останало“, допълни Куманова.

Целта на инициативата е тя да се превърне в култура, по подобие на много от страните в Европа, където водата е добра за пиене. "Това е двустранен процес. Едната от тенденциите е хората да я търсят и искат, а втората е да не ти откажат в заведението. Водата в София е една от най-качествените в Европа, а нашето задължение като ВиК оператор е да информираме хората за това качество, за да могат те да са спокойни и да я поискат“, заяви Куманова.

Питейната вода в София идва от язовирите "Искър“ и "Бели Искър“ в Рила. Тя е с много добри качества и е изключително подходяща за ежедневна употреба, подчерта експертът. "Софийска вода“ провежда над 9000 контролни проби годишно. "В тези проби се правят над 150 000 анализа по физико-химични и микробиологични показатели. Водата се изследва по целия й път – от язовира, водоизточника, по цялата мрежа – пречиствателни станции и съоръжения, до крайния потребител. От 87 точки при краен потребител в София се взимат проби и резултатите от тези проби се обявяват на нашия сайт и са достъпни. Обобщените проби се обновяват всеки месец. Водата е с неутрално pH, неутрална към мека е твърдостта й, което я прави много лесноусвояема от организма. Много близка е до течната среда на тялото и е с много ниска минерализация. Количеството калций и магнезий е толкова добре балансирано, че се усвоява напълно от организма. Има много ниско съдържание на флуор – 20 пъти по-малко от допустимите стойности. Това също я прави подходяща за малки деца и дори за кърмачета. Не съдържа олово, живак, арсен, пестициди. Тази вода не контактува нито със земеделски, нито с други  площи, идва в много чист вид до станцията“, обясни Галя Куманова.

Столичната здравна инспекция също провежда собствени лабораторни анализи и "Софийска вода“ сравнява резултатите си с техните. "Водата в града е подложена на двоен контрол и няма място за притеснения от гледна точка на мониторинга“, категорична бе Куманова.

Често обаче вътрешносградните инсталации, които са стари, могат да променят вкусовите качества на водата. Затова е добре тя да се източи, подчерта тя.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Пожари 2024
Лято 2024
Газови доставки
Водна криза
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията