ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Ето къде са най-високите местни данъци и такси и къде плащат най-малко
Автор: Екип Sofia24.bg 10:39 / 15.11.2024Коментари (5)486
© Blagoevgrad24.bg
Местните данъци в България варират значително в различните области и общини, като отражение на техните икономически характеристики, инфраструктура и административни приоритети. Много общини обявяват, че през следващата година планират вдигане на данъците заради повишението на минималната работна заплата. Ето къде в България, според изследването "Регионални профили 2024" на Института за пазарна политика, плащат най-високите местни данъци: 

Област София (столица) 

София (столица) заема водещо място по ниво на местните данъци. Столицата се откроява с най-високата средна ставка за търговия на дребно в страната, възлизаща на 20 лв. на кв.м, докато средната стойност за България е 13,09 лв. на кв.м. Освен това, данъкът за прехвърляне на собственост в София е 3,00%, което също е над средното за страната от 2,82%. От разглежданите местни данъци по-ниски от средните пък са тези върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица (1,88‰ при 2,15‰ в страната) и върху превозните средства (1,33 лв. на kW при 1,56 лв. на kW в страната).

Област Бургас 

Област Бургас остава сред областите с най-високи местни данъци и през 2024 година. Особено голяма е разликата при облагането на превозните средства и търговията на дребно. В Бургас, например, данъкът върху превозните средства е най-висок в страната – 1.81 лв./kW при средно 1.56 лв./kW за България.

Созопол е общината с най-високи местни данъци както в областта, така и в страната. Сравнително високи са и тези в туристическите общини Поморие, Приморско, Бургас. В рамките на областта най-ниски са данъците в община Малко Търново.

Област Варна

Варна също поддържа високи ставки за данъците върху недвижимите имоти, прехвърлянето на собственост и търговията на дребно. Това е в синхрон с икономическата роля на региона и неговото значение като туристическа дестинация. В рамките на областта най-високи са местните данъци в община Варна, а най-ниски – в община Долни чифлик.

Други региони с високи данъци

Освен столицата и черноморските общини, в някои други икономически развити райони също се наблюдават завишени ставки. В общините от област Русе е над средните нива в страната през 2024 година. Значителна разлика наблюдаваме при ставката върху прехвърлянето на собственост, като в общините в област Русе тя е по-ниска. Данъкът върху търговията на дребно пък е по-висок. При данъка върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица общините в Русе имат едни от най-високите ставки – средната за областта е 2,75‰ (при 2,15‰ в страната). В рамките на областта най-високи са средните нива на ставките в община Русе, а най-ниски – в общините Сливо поле и Ветово.

В общините от област Велико Търново, местният данък остава сравнително висок. Значително по-висок е размерът на данъка върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица (2,68% при 2,15% в страната) и при прехвърлянето на собственост (2,97% при 2,82% в страната). В рамките на областта най-високи са усреднените данъци в община Горна Оряховица, а най-ниски – в община Сухиндол.

Най-ниските данъци

Област Благоевград е пример за регион с ниски местни данъци, въпреки сравнително добре развитата икономика. Тук ставките за прехвърляне на собственост и данъците върху недвижими имоти на юридически лица са значително по-ниски от средното за страната. Дори общини като Сатовча в областта се отличават с едни от най-ниските данъци в България. Най-ниските местни данъци се отчитат също и в Ловешка област. Монтана е общината с най-ниски местни данъци в страната. Данък сгради за тази година там е 1,72 промила, а данъкът за прехвърляне на собственост - 2,75%. 

Високите местни данъци често са признак на икономическа активност и развити пазари, но също така могат да създадат предизвикателства за местните жители и бизнеси, пише businessnovinite. Те отразяват политиките на местните администрации и нуждите от финансиране на инфраструктура, социални услуги и други местни инициативи.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 15.11.2024 г.
0
 
 
И със най-разбитите и неосветени улици!
Aнонимен
на 15.11.2024 г.
0
 
 
Всеки наемодател плащат данъци,да,защото ще го глобят от НАП в края на годината,ако той не е плащал.
Aнонимен
на 15.11.2024 г.
0
 
 
В София е същото -и там наемодателите три пъти в годината трябва да плащат данък върху имота им.
Aнонимен
на 15.11.2024 г.
0
 
 
Въпроса е ,че всички ни дерат с данъци-собственици на жилища,наемодатели,наемодателите също 3 пъти в годината и в нашия блок трябва да плащат данък,тези,дето дават под наем,разбира се !
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Боклуците в София
Зима 2024/2025 г.
Процедурата за избор на нов главен прокурор
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията