ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Експерт по недвижими имоти: Много хора смятат, че всяка инвестиция гарантира печалба, но това не е вярно
Автор: Екип Sofia24.bg 17:48 / 23.02.2025Коментари (4)2351
©
Недвижимите имоти винаги са били тема, около която се въртят много митове и заблуди. Някои от тях се предават от уста на уста като "неоспорими истини“, но реалността често е съвсем различна. Експертът в областта на недвижимите имоти от Пловдив Мирослав Язов развенча някои от най-популярните заблуди относно тях.

Мит 1: "Цените на имотите винаги вървят нагоре“

Това е едно от най-разпространените твърдения, което кара хората да купуват при всяка цена, защото "утре ще е още по-скъпо“. Истината обаче е, че имотният пазар е цикличен – има периоди на растеж, но и периоди на спад.

Ярък пример е кризата от 2008 г. След срива на пазара цените на много места по света, включително и в България, се възстановиха до предишните си нива чак след 10 години. Хора, които са купили имот през 2007 г. на високи цени, често са били принудени да продават на загуба или да чакат повече от десетилетие, за да си възвърнат инвестицията.

Какво означава това за вас? Ако планирате дългосрочна инвестиция, покупката може да е добра идея, но ако разчитате на бърза печалба, трябва внимателно да анализирате пазара.

Мит 2: "По-добре да купиш, отколкото да наемаш“

Това твърдение звучи логично, но не е универсална истина. В някои случаи наемането може да бъде много по-разумно от покупката.

Пример: Ако сте млад професионалист, който току-що е започнал работа в голям град, но не сте сигурни дали ще останете там дългосрочно, покупката на жилище може да ви ограничи. Вместо това, наемът ви дава гъвкавост да смените местоположението си, без да се обвързвате с дългосрочни кредити и ангажименти.

Закупуването на имот носи допълнителни разходи – данъци, ремонти, поддръжка, лихви по кредита. Преди да направите избор, преценете всички фактори, а не само популярното мнение.

Мит 3: "Инвестирай в имот и ще имаш сигурна доходност“

Много хора смятат, че всяка инвестиция в имоти гарантира печалба, но това не е вярно. Доходността зависи от множество фактори: местоположение, търсене, състояние на имота и дори законови промени.

Пример: Собственици, които са купили имоти за краткосрочно отдаване под наем чрез платформи като Airbnb, в последните години се сблъскаха със законови ограничения в редица европейски градове. В резултат на това много от тях трябваше да намалят цените или да преминат към дългосрочни наеми, които не винаги са толкова изгодни.

Затова преди да инвестирате, анализирайте добре пазара и направете реалистична сметка на потенциалните приходи и разходи.

Мит 4: "Реновацията на стар имот винаги е по-евтина от покупката на нов“

На теория звучи добре – купуваш евтин стар апартамент, правиш ремонт и го продаваш с печалба. Но реалността често е друга.

Пример: Купувате стар апартамент в центъра на София за 100 000 евро, планирате ремонт за 20 000 евро, но в процеса се оказва, че ВиК и ел. инсталациите трябва да се подменят напълно, което удвоява бюджета. В крайна сметка, инвестицията може да надхвърли стойността на нов апартамент със същите характеристики.

Мит 5: "Брокерите определят цените на имотите, за да изкарат повече пари“

Истината е, че брокерите могат да дават съвети и препоръки, но крайното решение за цената винаги е на собственика. Иронията е, че често самите собственици "надуват“ цените под влиянието на еуфорията на пазара.

Как се случва това? Собственикът вижда високи оферти в интернет, слуша познати, които му казват, че "неговият апартамент струва поне 2000€/кв.м“, и така попада в капана на собствените си очаквания. Брокерите могат да дадат препоръка на база пазарен анализ, но в крайна сметка решението е изцяло в ръцете на продавача.

Често собствениците поставят нереално висока цена, защото са емоционално обвързани с имота. Това води до дълги периоди без продажба, а понякога и до загуба, ако впоследствие се наложи значително намаляване на цената.

Освен това, брокерите печелят само ако има сделка. Ако поставят твърде висока цена, няма клиенти, няма сделка и те не получават нищо. Затова е в техен интерес цената да бъде реалистична и конкурентна.

Мит 6: "Имот в центъра винаги е най-добрият избор“

Много купувачи смятат, че локацията в центъра гарантира най-добрия живот и най-високата стойност на имота. Това не винаги е така.

Пример: Купувате малък апартамент в центъра за 200 000 евро, но осъзнавате, че паркирането е проблем, шумът е постоянен, а пространството е ограничено. В същото време, за същата цена в периферията можете да имате просторен апартамент с гараж, зелени площи и повече удобства.

В зависимост от вашите нужди и начин на живот, "по-далеч“ не означава непременно "по-лошо“.

Мит 7: "Трябва да чакаш "перфектния момент“ за покупка“

Много хора вярват, че ако изчакат, ще купят на "идеалната цена“. Но историята показва, че опитите да се "надхитри“ пазарът рядко са успешни.

Пример: През 2018 г. много хора отказаха да купуват, очаквайки спад в цените. Вместо това, имотите продължиха да поскъпват и днес същият апартамент струва с 30-40% повече.

Решението дали да купите трябва да зависи от личните ви възможности, а не от спекулации за пазара. Ако сте намерили имот, който отговаря на вашите нужди и бюджет, не отлагайте твърде дълго. В крайна сметка, важно е не да купите "на най-ниската цена“, а да направите сделка, която има смисъл за вас.

Заключение

Днес живеем в безпрецедентен пазар, в който високите доходи, достъпното кредитиране и ниските лихви поддържат огромно търсене на имоти. Това е основната причина за високите цени – хората могат да си позволят повече и това вдига стойността на имотите.

Но колко дълго ще продължи този период? Никой не може да гарантира. Лихвите вече започват да се покачват, разходите за живот нарастват, а при евентуална финансова криза или рецесия може да настъпи охлаждане на пазара.

Затова най-добрият подход е да не се водите от митове, а да вземате решения на база реални анализи. В крайна сметка, успешните сделки не се правят на принципа "купувай сега, защото утре ще е по-скъпо“, а с добре обмислена стратегия, която отговаря на вашите реални нужди и възможности.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Спокойно и за тях идва Видов ден. При спукване на балона, което е неминуемо, цените няма да паднат, но ново строителство няма да има с десетилетия, точно както след комунизма. Няма как при положение, че всеки е накупил, няма и нови хора и има едни 30-40% необитаеми имоти, да се строи главоломно и всичко да се продава и това да е икономически оправдано за инвеститорите. И брокери и майстори и строители сега жънат реколта, която скоро ще свърши и тогава ще трябва да почнат да правят нещо наистина полезно, за да оцелеят, а не само да мамят хората с цени и "съвети".
0
 
 
Щом и брокерите взеха да говорят истината значи положението е тотално извън контрол.
0
 
 
БРЕЕЕЕЙ МНОГО ЕКСПЕРТИ БРЕ.НЯКОЙ ТЕХНИЧЕСКИ ГРАМОТЕН ДА МИ ОБЯСНИ КАКВО СЕ СЪДЪРЖА В КВАДРАТЕН МЕТЪР НОВ СТРОЕЖ КОЕТО СТРУВА 4400 ЛЕВА? ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ ЧЕ КРАДАТ ПЯСЪК ОТ МАРИЦА....
+1
 
 
Този проблем с имотите го нямаше преди да нахлуят приматите в града.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Войната в Украйна
Зима 2024/2025 г.
България и Войната в Украйна
Концесия на летище "София"
Аварии на Топлофикация София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията