ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Експерт: Внася се двойно по-голямо количество пластмасови отпадъци, отколкото се събират от българите 
Автор: Екип Sofia24.bg 11:55 / 05.11.2024Коментари (0)698
©
Данните за отпадъците в България са крайно ненадеждни. Това, което е сигурно, е, че твърде много отпадъци отиват за депониране и твърде малко отпадъци се рециклират. Това каза Евгения Ташева от Екип "Нулеви отпадъци“ към Екологично сдружение "За земята“ в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова. 

Причината за това е, че инфраструктурата – цветните контейнери за разделно събиране на рециклируеми отпадъци, е крайно недостатъчна или въобще не е достъпна в малките населени места, в селата, дори в големи курортни селища, допълни тя. "Това означава, че като потребители плащаме скъпо за управление на отпадъците, и то лошо управление, с много ниски резултати.“

От две години България, както и останалите страни членки, плащат към Европейския съюз данък за нерециклираните пластмасови опаковки. Всеки жител на България плаща по 6 лева на година в бюджета на Европейския съюз, обясни Евгения Ташева.

"Живеем в някаква паралелна реалност. От една страна поне веднъж годишно получаваме едни оптимистични, прекрасни новини как България се нарежда на едно от първите места в Европейския съюз по рециклиране на пластмасови опаковки с над 60%. От друга страна, обаче, на местно ниво наблюдаваме как половината от българските общини не успяват да постигнат дори 10% рециклиране на отпадъците от пластмаса, хартия, метал и стъкло, които са най-обичайните вторични суровини.

Сметната палата направи доклад преди две години по същата тема и установи, че числата не си отговарят. НСИ пуска едни данни за това колко опаковки са пуснати на пазара за дадена година, докато организациите, които стопанисват цветните контейнери, пускат друга информация“, посочи Ташева.

Тя отбеляза, че много често данните за отпадъците, които изнасят отговорните институции, се различават драстично. "Общините дори оспорват решенията на Изпълнителната агенция по околна среда, която всяка година оценява колко е рециклирано в дадена община според данните, които е получила“, допълни експертът.

Пластмасовите изделия, свързани с ежедневната консумация на храни и напитки, са най-зловредните, обясни тя. "Те се случват в такъв голям обем и с такава редовна ритмичност от толкова много хора изведнъж, а могат да бъдат избегнати“, обясни Евгения Ташева.

В края на 2022 г. Екологично сдружение "За земята“ прави анализ на състава на отпадъците, събрани в протежение на 24 км междуселищни и междуградски пътища. "Преровихме отпадъците, които намерихме там, преброихме ги, измерихме ги и ги разделихме по видове, за да знаем какво сме открили. Болшинството от това, което намерихме, са пластмасови опаковки“, обясни Ташева.

За решаването на проблема с рециклируемите отпадъци е нужен анализ на състава им. "За да решим даден проблем, ние трябва да знаем какъв е той, от какво се състои. Като не знаем състава на отпадъците и количествата, не са ясни нещата и системите за разделно събиране се провалят“, подчерта експертът от Екологично сдружение "За земята“.

Промяната на такса "Битови отпадъци“ бе отложена за началото на 2025 г. Въвеждането й се отлага повече от 20 години, отбеляза Евгения Ташева. "Защото е "страшно“. В момента бизнесът плаща по-голямата част от таксата, а генерира много по-малко от отпадъците. В София например бизнесът плаща 2/3 от таксата, а генерира 1/3 от отпадъците. В момента, в който таксата стане на количество – дали ще бъде на брой членове на домакинство, или реално измерване на тегло, обем контейнери, които ние запълваме с отпадъците си, това ще означава неминуемо повишаване за домакинствата. Този момент е много критичен“, обясни тя.

Гражданите на свой ред също трябва да изискват много повече и от МОСВ, и от оползотворяващите организации. "На всеки контейнер за разделно събиране има телефон – ползвайте го, когато контейнерът е препълнен, когато го няма. Не е лесно да се иска реформа за система, за която нямаме информация, защото тя е напълно непрозрачна на практика. Много по-лесно е да критикуваме общината, в която живеем, но нека поне да се опитаме все пак да разделяме това, което можем“, призова тя.

По думите й в България в момента се внася двойно по-голямо количество пластмасови отпадъци, отколкото се събират от населението на страната, за да има захранване за рециклиращата промишленост.

Депозитната система в България напредва. Тече процес на преговори между заинтересованите страни, който се координира от МОСВ, допълни Евгения Ташева.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2022 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Строежът на АМ "Хемус"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията