ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Експерт: Това е едно от големите предизвикателства в човешкото съзнание, пред политиците и културата 
Автор: Йоланда Пелова 10:45 / 31.01.2024Коментари (0)366
©
Ограмотяването или образованието, свързано с различията, е част от политиките на Министерството на образованието от много години насам. И когато говорим за различия, ние трябва да имаме предвид различните измерения, които имат различията. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Мариана Банчева, образователен експерт и бивш заместник-министър на образованието.

"По някои неща, които ни правят хора, си приличаме много повече, но има съществени неща, които ни различават. И всъщност част от тези различия са изключително значими, част от тях са пренебрежими и ние не им обръщаме внимание, като например колко сме да речем високи или кой с каква коса е, с какви очи и т.н. Т.е. ние имаме различия, които ние сме свикнали традиционно да приемаме и да не им обръщаме внимание, и други различия, които всъщност поставят на изпитание нашите човешки ценности и всъщност организацията ни като общества", обясни Банчева, като подчерта, че ние сме продукт на различията.

По думите й съвременното общество е продукт на голямо историческо натрупване: "Расизмът, Холокостът са неща, които са се случвали в човешката история, и за съжаление, са доказали, че не са принадлежащи или характерни само за дадени епохи или само за дадени общества. В този смисъл, да се учи за тях и за последиците от това – да се предприемат политики, с които да се ликвидират не просто отделни индивиди, а цели култури, цели нации, всъщност е едно от големите предизвикателства в човешкото съзнание и пред политиците и културата на всяка една държава и на всяка една организация.

Човешката история е пълна с примери за различия и за насилие. Нашите представи за това как наричаме този вид насилие са се променяли. Можем да си дадем сметка, че все пак в момента живеем в свят, в който имаме много по-висока чувствителност за това какво означава насилие на различни нива – над индивиди, над групи, над държави. И понеже това е светът, в който ще растат децата, ние сме длъжни да говорим за тези неща, нищо че за някои от големите въпроси може да нямаме еднозначни отговори. Ние не сме длъжни да казваме на децата всичко, което е еднозначно правилно или грешно. Ние сме длъжни да ги научим да чувстват, да мислят и да разбират, че всъщност тези теми са свързани с разбирането и на друга голяма тема, свързана с изграждането на справедливи и по-честни общества", смята Мариана Банчева.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Август 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Европейски избори 2024
Първа лига, сезон 2024/2025
Риск от чума по дребните преживни животни
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията