ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Експерт: Телефоните, смартфоните направиха заучените знания за света напълно излишни
Автор: Екип Sofia24.bg 20:34 / 25.12.2023Коментари (0)355
©
Няма никакво значение дали приемате резултатите от изследването PISA, нито дали смятате, че уменията, които то проверява, са важни или не. Реалностите са такива. Децата днес нямат нужда от знанията от вчера, децата утре нямат да имат нужда от знанията днес.

Преди много години, когато гледахме филми като "Терминатор“, вярвахме, че бъдещето принадлежи на хората-киборги, които ще имат цялата нужна информация в главата си. Днес живеем в това време, само че чиповете не са в главите ни, а в ръцете ни. Телефоните, смартфоните направиха заучените знания за света напълно излишни, защото цялата информация е на един клик разстояние.

Днес е важно как интерпретираме знанието, какви въпроси задаваме и как преценяваме истинността на знанието. Или казано просто функционална грамотност. А по този показател нашите деца се провалят сериозно. Делът на функционално неграмотните 15-годишни ученици в областите четивна грамотност и математика вече надхвърля 50%. Когато след три години тези ученици излязат на пазара на труда, те няма да могат да се реализират в силно конкурентната среда, в която диктуват правилата на новите технологии. Няма да могат да се съревновават с връстниците си от Европейския съюз.

България е на последно място сред държавите в Съюза по математика и на предпоследно по четивна грамотност и природни науки. А учениците от страните, които заемат челните места в цялата класация на PISA, източно-азиатските държави, Естония, Швейцария, Канада, Нидерландия, Ирландия и други са с цели учебни години по-напред в уменията си от българските 15-годишни.

Нашата реакция от 2001 година насам е буквално никаква. Реакция, всъщност, дойде и то от синдикат "Образование“, ръководен от "вечната Амбър“ на системата Янка Такева. Според тях данните от това изследване са ясни, но по-важно е какви промени биха повишили качеството на образованието и функционалната грамотност на българските ученици. Припомнят, че българското образование, учебните програми, нашите учебници били контрапункт на това, което оценява PISA и че ако включат учениците от Сингапур, Китай, Ирландия или Естония в нашето национално външно оценяване, те, разбираемо, едва ли ще достигнат и тройка.

Децата не са виновни, виновни сме ние.

Темата за българското образование коментира Петя Георгиева от "Институт за пазарна икономика“ в ефира на NOVA. Тя каза, че синдикат "Образование“ не разбира какво точно мери PISA. "В крайна сметка се оказва, че когато тестваме и когато проверяваме уменията на учениците да използват наученото в училище, за да се справят с обикновени или малко по-сложни житейски ситуации, те на практика се провалят. Това е резултата от образователната ни система“, каза тя.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Пожари 2024
Лято 2024
Газови доставки
Водна криза
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията