ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Асоциацията на операторите на ваучерите за храна: Ако получавате тези пари към заплатата кеш, ще получавате не 200, а 120 лева
Автор: Екип Sofia24.bg 17:06 / 25.02.2025Коментари (0)74
©
Повечето работодатели предоставят ежемесечно до 200 лева ваучери за храна на служител, като в страната над 800 000 души в момента получават месечно ваучери за храна. Работещите в България са близо 3 000 000 души. Това означава, че близо 1/3 от служителите получават ваучери.

Сумата последно беше увеличена през 2022 г. Тази стойност в момента не е същата – не можем да купим същите продукти, които сме купували през 2022-ра. Минималната заплата в тези три години е нараснала с 50%, обясни Таня Обущарова от Асоциацията на операторите на ваучерите за храна в Бизнес Видео Подкаст.

Операторите, които могат да издават ваучери за храна в България са 12, като по думи на Обущарова реална дейност извършват около 10.

Ваучерите за храна съществуват в България от 20 години. Това не е нова придобивка за служителите, но в последните няколко години се превърна в задължителен елемент, който всички очакват, може би дори преди допълнителното здравно осигуряване и картите за спорт, пишат businessnovinite.bg.

Раздават ги големи компании, както от производствения сектор, аутсорсинг и технологични компании, където този тип придобивки са задължителни, така и малки компании под 50 души.

"Ваучери взимат и семейни компании от 1-2 души. Това вече не е административна тежест, каквато беше преди“, казва тя.

По думи на Обущарова след дигитализирането на ваучерите интересът и от страна на служителите, и от страна на работодателите се повишава значително.

Различното е в новия начин, по който магазините получават парите си всеки месец.

Идеята на ваучерите е да повишат покупателната способност на служителите и те да могат да си купуват храна, за да бъдат по-продуктивни и мотивирани на работа. Идеята е служителят да се нахрани след работния ден.

"Произхода на идеята е от Франция и Великобритания през 60-те години на миналия век, където работодателите са започнали да предоставят ваучери на служителите в големите фабрики, за да могат служите да си купят обяд“, каза Обущарова.

Тази сума от 200 лв. е освободена от данъци и осигуровки. Тоест върху тези средства, за разлика от заплатата, нито работодателят, нито служителят плаща данъци.

"Ако получавате тези пари към заплатата кеш, ще получавате не 200, а 120 лв. Всеки от нас би предпочел да има 200 лв в джоба, а не 120 лв.“, каза тя.

По нейни думи, въпреки че има работодатели, които дават тавана от 200 лв., средно работодателите дават около 150 лв.

Трябва да се увеличи стойността на ваучерите за храна, смятат от бранша

Квотата за ваучери за храна се определя всяка година в държавния бюджет

Никоя друга страна в Европа, освен България няма квоти за ваучерите за храна

Всяка година в държавния бюджет се определя максимална сума, която може да бъде предоставен във формата на ваучери за храна. По този начин правителството регулира пазара и максималния размер на данъчното облекчение.

"Тази квота от 1,6 млрд. лв., която беше приета през февруари, която е същата като миналата година, не излиза от държавния бюджет. От държавния бюджет излиза данъчното облекчение – тоест пропуснатите приходи върху тези пари. Самите средства се предоставят от работодателите“, разяснява тя.

По нейни думи този таван е малко изкуствено наложен, защото има години или месеци, както януари тази година, когато няма приета квота и работодателите нямат възможност да предоставят ваучери на служителите си.

"Ако квотата е свършила през септември, въпреки че го имате в трудовия си договор, работодателят няма да може да ви ги даде. Това се е случвало няколко пъти в историята и това предизвиква големи социални брожения такова нещо. През януари имаше няколко седмици, в които не разполагахме с квота“, каза тя.

В тези ситуации работодателят не заменя ваучерите с пари в брой.

От една страна има такса към работодателя, който плаща за тази придобивка – за издаване, поддръжка и презарежда.

Има такса и към търговските обекти, които приемат тези ваучери, т.к. те значително увеличават оборота си с тези средства.

"Таксите не са много по-разни от тези на банковите карти. Трябва да се има предвид, че колкото и да прилича на банкова карта, това е социална придобивка и двете неща не трябва да се бъркат“, добави тя.

Обущарова разясни, че преди дигитализацията търговските обекти са обработвали тонове хартиени ваучери. Те са минавали през ръчно преброяване и превоз, понякога дори с инкасо автомобили, което също се плаща от търговеца. Целия процес с преброяването отнема 20 дни, в който търговецът не разполага със средствата от ваучерите в касите си.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Кабинетът "Желязков"
България в еврозоната
Войната в Украйна
Специализирани полицейски операции в страната
Акция на ДАНС и КПКОНПИ, обискираха дома и офиса на шефа на Митниците
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да (585) 53%
Не (406) 37%
Не мога да преценя (112) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията