ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Ана Тодорова, психолог: Зависимостта към социалните мрежи много прилича на хазартната зависимост
Автор: Живко Кръстев 13:05 / 25.09.2023Коментари (1)369
© Личен архив
Зависимостта към социалните мрежи изключително много прилича на хазартната зависимост. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ психологът и психотерапевт Ана Тодорова. "Причината за това е, че алгоритмите, които ни показват снимки, информация за определени профили, са направени така от изкуствен интелект, че ние да прекараме максимално много време в социалните мрежи. Това влошава и пречи на нашите връзки и отношения, особено с партньора до нас.“

Развитието на технологиите, дигитализацията, работата от вкъщи в съвременния свят много често води до изолация: "За да се свържем с един човек, трябва лице в лице да комуникираме, което важи и за приятелства, и за романтични връзки. И опитвайки се това да мине онлайн – не става, губи се дълбочината. И много хора избират да са самотни. А когато човек иска да избяга от това чувство на самотност, влиза в социалните мрежи, в игри и т.н. вместо да излезе и да направи нещо.“

Хората трябва да си зададат няколко въпроса, за да установят дали имат зависимост към социалните мрежи и дали тази зависимост пречи на техните отношения, каза още Ана Тодоров. "Има ли отношения или неща, които не искаме нашият партньор да види, също когато ни се случи нещо емоционално с кого го споделяме – с партньора си, или в социалната мрежа. Това е сигнал, че сме смесили личното с тази зависимост към социалната мрежа. Това са двата главни въпроса. И разбира се, когато седим с партньора си и двамата сме се забили в телефона – това е червен флаг. Връзките имат моменти на сближаване и моменти на отдалечаване. И тогава е много лесно зависимостта от мрежите да ни поднесе лоша шега и да се пристъпи към някакъв тип изневяра“, добави Тодорова.

Според психолога няма нужда да се споделя всичко с партньора, по-скоро въпросът е дали има нещо, което бихме искали да скрием. Всеки има право на лично пространство.

"Алгоритмите на сайтовете за запознанства и на социалните мрежи са направени така, че ние малко да си променяме ценностите и да класифицираме хора. Ние се привличаме от човек, който е по-различен от нас и всичко идва от една дълбока комуникация очи в очи. Докато социалните мрежи вече ни карат да класифицираме хората на много повърхностно ниво – какво е учил, какво работи, колко печели. Т.е. започваме да се объркваме и да ценим тези повърхностни неща“, смята още Ана Тодорова. 

 

Тя допълни, че сайтовете за запознанства са направени така, че не да намерим партньор, а да прекараме максимално време в този сайт. "Алгоритмите са направени като на базата на зависимостта от хазарта – цялата идея е да си залепен и да търсиш съвпадение за партньора, който търсиш. Слагаме все повече филтри и прекарваме все повече време в търсене на някого. Не става така – този аватар отсреща е нереалистичен, всяко нещо, което не знаем, го идеализираме.“

Има връзка между прекаленото прекарване в социалните мрежи и завишен риск от изневяра, каза още Ана Тодорова.

"Когато една връзка е здравословна и емоционалните ни нужди са задоволени, колкото и отстрани да има стимулации и хора, това нас не ни интересува, защото нямаме потребност. Но във всяка връзка има моменти когато хората се отчуждават, и тогава социалните мрежи правят толкова лесно да избягаме от тези тежки и нужни разговори с партньора. Вместо с това много хора започва да споделят вместо с партньора с друг човек. И това увеличава риска в момента когато емоционалните ни нужди не са задоволени, да си помислим, че някой от другата страна, който сме идеализирали, да ни грабне. Винаги казвам на хората да следят колко часа прекарват в интернет, и второ, когато имаш проблеми във връзката, това е моментът да намалиш времето, което прекарваш в социалните мрежи. Трябва да разговарят за проблемите с партньора и да помислят за професионална помощ", добави психотерапевтът.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Хубав материал и съвети, но това са много сложни процеси, обусловени от различни фактори, вкл. покрай скорошната пандемия и удобството на дигиталното общуване. Трудно се контролира допаминът, а той иска още и още, и не се задоволява лесно...
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Хороскоп за деня
Катастрофи в България
Първа лига, сезон 2024/2025
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
Катастрофи в София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията