ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Ако сте на изпитателен срок, работодателят може да ви освободи дори без да се мотивира
©
Постъпването на нова работа и подписването на трудов договор, обикновено е свързано с първоначален изпитателен срок. За какво трябва да сме подготвени през тези месеци, за да не останем изненадани.

Справка на Blagoevgrad24.bg в Кодекса на труда показва следните законови положения в този случай:

В рамките на срока на изпитване трудовото правоотношение може да бъде прекратено по всяко време без предизвестие и без обезщетение, освен за неизползван платен годишен отпуск, което се изплаща от работодателя. Страната, прекратила договора, не е длъжна да се мотивира. Работникът или служителят може да оспори законността на уволнението си пред работодателя или съда. Инспекцията по труда няма правомощия да се произнася дали дадено прекратяване на трудовото правоотношение е законосъобразно.

Следва да се има предвид, че клаузата за срок на изпитване е приложима по отношение на всички видове трудови договори – както срочни, така и безсрочни. Той може да бъде за период до 6 месеца, а за срочни договори, по-кратки от една година – до 1 месец. Срокът на изпитване може да бъде уговорен в полза на една от двете страни в трудовото правоотношение и в този случай само тя може да се възползва от възможността да го прекрати без предизвестие. Ако не е посочено в коя полза е уговорена възможността за изпитване, правоотношението може да бъде прекратено от всяка от страните. Независимо коя от тях е прекратила договора, работодателят е длъжен за изплати обезщетението за неизползван платен годишен отпуск. Срокът на изпитване спира да тече за периода, в който работещите са ползвали законоустановен отпуск.

Работниците и служителите, за които е предвидена специална закрила при уволнение, и основанията за прекратяване на трудов договор, при които те могат да се възползват от нея, са описани изчерпателно в чл. 333 от Кодекса на труда (КТ). Според разпоредбите работодателят е длъжен да получи предварително разрешение от Инспекцията по труда за уволнение на работници и служители, подлежащи на закрила, когато прекратяването на трудовото  правоотношение е поради закриване на част от предприятието; съкращаване на щата; при намаляване на обема на работата; при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата; при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях; при дисциплинарно уволнение.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Мигрантски натиск към България
Борба за влияние в Близкия Изток
ЦСКА-София в Първа Лига сезон 2024/25
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
България в еврозоната
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията